Předpověď počasí:
CZ EN DE
kambodza-top.jpg

Výstava fotografií - Škola pro děti v Bantayrersey

Vážení hosté,

v galerii vedle restaurace Dvůr Perlová voda je instalována výstava reportážních fotografií Pavla Mothejla, Škola pro děti v Bantayrersey.

Tato jedinečná výstava je putovní a byla zahájena 10. 6. 2016 v Praze během Noci kostelů. Seznamuje návštěvníky s projektem občanského sdružení Hvězdice, které založila velmi schopná a pozitivně umanutá studentka vietnamistiky, Veronika Pospíšilová. Když na její otázku „Jak mohu pomoci?“, odpověděl starosta chudé kambodžské vesnice „Moc nám chybí škola pro děti“, Veronika dokázala po roce a půl usilovné práce postavit a zajistit provoz školy pro děti v Bantayrersey.

01.jpeg

Pavel Mothejl, podnikatel, fotograf, dobrodruh. Pracuje ve společnosti, která mimo jiné poskytuje služby týkající se rehabilitace území zasažené látkou Agent Orange v průběhu vietnamské války. Podstatou Agentu Orange jsou dioxiny, které mají i tolik let po válce destruktivní vliv na lidský život. Pavel díky své práci hodně cestuje a často je v Asii. Tam se také dozvěděl o projektu Hvězdice a poznal Veroniku Pospíšilovou. Tím, že rád fotí, zvláště reportáže, nafotil pro Hvězdici fotografie z prostředí školy v Bantayrersey. Netušil, že bude osloven, aby svoje fotky v rámci projektu Noc kostelů využil pro účely charitativní výstavy. Sám se tedy ujal organizace a financování výstavy. Příběhy, které lze z jeho fotek vyčíst, jsou úžasné.

02.jpeg

Veronika Pospíšilová, coby studentka etnologie se v roce 2013 víceméně náhodou dostala do kambodžské vesnice Bantayrersey. Po setkání se starostou, když viděla v jakých ubohých podmínkách usiluje o vzdělanost tamních dětí, se rozhodla vesnici pomoci. Veronika, který nikdy nic nepostavila, ani v zahraničí nerealizovala žádný projekt, začala podnikat konkrétní kroky k tomu, aby mohla pomoci místním dětem ke vzdělání a postavit pro ně školu. Osvojila si brzy všechny dovednosti přes shánění peněz, realizaci stavby, kontrolu financí, atd. V říjnu 2014 se jí podařilo školu otevřít. V současné době jsou v provozu tři třídy a celkově školu navštěvuje cca 100 dětí. Díky tomu, že vesnice získala licenci na školu, tak stát zajistil učitelky, které vyučují v khmerštině. Daří se shánět i české dobrovolníky, kteří učí na škole děti angličtinu. Veronika dál vede občanské sdružení Hvězdice a oslovuje nové přispěvovatele na provoz a udržitelnost školy v Bantayrersey.

Pokud byste chtěli přispět jakoukoliv částkou na projekt o.s. Hvězdice, zde je uveden účet:
2200416616/2010 (v Kč)
2800530279/2010 (v USD)
Všem přispěvovatelům předem děkujeme, www.hvezdice.cz

Fotografie jsou v rámci charitativní výstavy prodejní a byly zhotoveny laboratoří Foto Riegl ve vysoké kvalitě osvitu technologie Chromira ProLab.

  • fotografie 50 x 75 cm: 500 Kč
  • fotografie 50 x 75 cm adjustovaná v rámu Nielsen: 1 500 Kč
  • fotografie 75 x 115 cm: 2 000 Kč
  • fotografie 75 x 115 cm adjustovaná v rámu Nielsen: 4 000 Kč

V případě zájmu o koupi fotografie kontaktujte paní Radku Peškovou na tel. č. 607 072 668 nebo email: [javascript protected email].

Výstava potrvá do 14. 9. 2016.

 

Plakát ke stažení (346 kB)